مدلینگ چیست؟

m02-1

مدلینگ چیست؟

مدلینگ یک حرفه است که جهت بیان شیوه نمایش انواع مدل های لباس، زیبایی و آرایش و … مورد استفاده قرار می گیرد. در صنعت مدلینگ از انسان ها یا نماد های انسانی برای این کار استفاده می گردد. مدلینگ یا مدل سازی به عنوان یک حرفه در سال 1853 توسط فردریک ورث، “پدر خیاطی لباس ابداع شد، او از همسرش، خواست تا لباس های را که طراحی کرده بود بپوشد و در نمایش مدل لباس به بقیه نمایش دهد. اصطلاح ” خانه مد” در پاریس به کار گرفته شد. در ابتدا هیچ شرایط فیزیکی خاصی برای مدل شدن و یک مدل وجود نداشت و اکثر طراحان از زنانی با سایزهای مختلف به عنوان مدل برای نمایش تنوع در طرح های خود استفاده می کردند و محدودیت های کمتری برای مدل شدن و ورودی به حرفه مدلینگ وجود داشت. مدل هم چنین به عنوان یک کمک برای افرادی است که بخواهند آثار هنری را تولید کنند یا عکاسی حرفه ای انجام دهند. بسیاری از مردم می خواهند یک مدل باشند زیرا شغلی فریبنده و سودآور است. آنها دوست دارند در دنیای مدلینگ مشهور شوند. ولی حرفه مدلینگ بسیار رقابتی است و در این صنعت بسیاری از افراد رد می شوند اما مدل های موفق می دانند که چطور قابلیت های خود را در شغلی که به آن علاقمند هستند، صرف کنند.مدلینگ چیست؟

m-m-002

تناسب اندام و مدلینگ شدن

امروزه علی رغم اینکه داشتن تناسب اندام دغدغه بیشتر افراد جوامع شده است ، دارندگان برندهای مختلف لباس نیز برای فروش بیشتر تولیدات خود به افرادی برای تبلیغ نیازمندند که به طور حتم این افراد برای نمایش بیشتر تولیدات خود سراغ افرادی با تناسب اندام خوب می‌روند. اما چرا تناسب اندام در مدلینگ تا این حد اهمیت دارد؟ و کسی که می خواهد مدل شود باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟مدلینگ چیست؟

مدل کیست؟

مدل به فردی گفته می شود که برای ترویج، نمایش یا تبلیغ محصولات تجاری ( به ویژه تبلیغ لباس های مد در نمایش های مد ) نقش بازی می کند. مدل فردی است که شغلش نمایش نوعی از حالت فیزیکی بدن ایده‌آل انسان در حیطه هنر و تجارت و البته طراحی و معرفی پوشاک است. هنر مدلینگ معمولاً به معنی پوشیدن و نمایش لباس‌های جدید طراحی شده توسط طراحان لباس و شرکت‌های تولید پوشاک است. همچنین به افرادی که در کار مدلینگ موفق‌تر و مشهورتر هستند می شوند سوپر مدل می‌گویند.
افرادی که برای آرایش، نقاشی، مجسمه‌سازی، عکاسی و سایر هنرهای تجسمی الگوی هنرمندان می‌شوند نیز مدل نامیده می‌شوند.اوایل شروع این صنعت در جهان، معرفی کالاها و صنایع یا هرآنچه که نیاز به معرفی داشت، از طریق افراد معروف مثل ورزشکاران و قهرمانان یا در برخی از موارد از افراد سیاسی استفاده می‌شد؛ تا این که با طراحی های خاص و سیاست‌های کلان این صنعت تبدیل به تبلیغ عقاید، آداب و رسوم و سیاست‌های مختلف فرهنگ ها و کشورهای مختلف گردید.مدلینگ چیست؟

m-m-000

مدلینگ شغل خوبی است؟

مدلینگ یا مدل شدن یک شغل پر در آمد است و بازار آن در کشورهای مختلف سال های سال است هر روز داغ تر و داغ تر می گردد و همچنین افراد زیادی در این عرصه فعالیت می کنند. افراد زیادی از همین راه معروفیت و محبوبیت خاصی را برای خود به دست آورده اند؛ اما توجه به این مسئله الزامی است که  مدلینگ شغل مناسبی برای همه محسوب نمی شود. پس قبل از آنکه عزم خود را جزم مدلینگ کنید باید بیشتر تبعات این کار بررسی نمایید.

سختی های زیادی در کنار مدلینگ بودن علاوه بر برخوردهایی که صورت می گیرد وجود دارد؛ برای مدلینگ باید از قد ، وزن مناسب ، چهره جذاب ، فیزیک و استایل مناسب بدنی برخوردار باشید؛ مدلینگ رژیم غذایی مشخصی دارد و نمی توانید هر نوع غذایی بخورید؛ همچنین خوردن قند و مواد چرب را باید کاملا از برنامه رژیم برای مدلینگ حذف کنید!

همچنین مدلینگ باید ورزش های مخصوص خود را هر روز انجام دهد و از خواب تنظیم شده برخوردار باشد؛ در کنار همه این کارها یک مدلینگ وقتی به معروفیت دست یافت باید رفتاری معقولانه و کنترل شده نیز داشته باشد. زیرا که یک مدلینگ همچون افراد مشهور دیگر در معرض دید تمامی افراد می باشد و اگر کار و رفتار ناشایستی انجام دهد منجر به عواقب بدی برای او می شود.مدلینگ چیست؟

m-m-001بهداشت و تغذیه در مدلینگ

مدل‌های زن معمولاً مجبورند رژیم‌های غذایی سختی بگیرند تا اندام لاغری داشته باشند. گاهی مدل‌ها برای موفقیت تا حد افراط پیش می‌روند که در مواردی موجب به خطر افتادن سلامتی شان نیز می‌گردد. همچنین دانستن این مسئله خالی از لطف نیست که در سال‌های اخیر پس از مرگ چند دختر جوان مدل بر اثر سوء تغذیه، اعتراض‌های اجتماعی، به خصوص از جانب فعالان حوزه زنان، به وضعیت زندگی این افراد و تأثیر نامطلوب آن‌ها بر جامعه شدت گرفته‌ است و کمپین ضدلاغری تشکیل شده‌ است. در بعضی از کشورهای اروپایی نیز قوانینی تصویب شده‌ است تا مدل‌ها مجبور به داشتن مدرک سلامت پزشکی باشند.

مدل سایز صفر در هفته مد مادرید در سال ۲۰۰۶ مردود اعلام شد؛ هر چند طراحان ایتالیایی مانند ورساچه، پرادا و جورجیو آرمانی در آغاز مخالف بودند، ولی یک سال بعد توسط هیئتی انگلیسی در مورد سلامت مدل‌ها متقاعد شدند تا جایی که آرمانی برای جلوگیری از بیماری انورکسیا (anorexia) برای مدل‌های فوق لاغر بسیار تلاش کرد. بعد از منع سایز صفر، سایز آمریکایی ۱۴ و ۱۶ به عنوان لاغرترین سایزها اعلام شد و همچنین مدل شدن زیر ۱۶ سال ممنوع شد و جهت جلوگیری از استرس حفظ سایز صفر و اختلالات خورد و خوراک در میان مدل‌ها تلاش‌هایی انجام گردید. در سال ۲۰۱۰ ویکتوریا بکهام در هفته مد نیویورک به کل سایز صفر را مردود اعلام کرد و ۱۲ را مدل بسیار لاغر (too skinny) خواند. او اعلام کرد مدل‌ها باید تن‌درست و واقعی به نظر برسند و عکس‌هایی با انرژی داشته باشند تا بر نوجوان‌ها تأثیری مثبت داشته باشند.

m-m-003واقعیت های تلخ مدلینگ در ایران

متاسفانه واقعیت های تلخ زیادی در رابطه با مدلینگ در ایران به دلیل نبود ساز و کار مشخص وجود دارد. اگر قصد دارید به صنعت مدلینگ وارد شوید، درگام اول باید مراقب کلاهبردارها باشید. چرا که ممکن است شرکت های نامعتبر به عنوان «شرکت تبلیغاتی خارجی» و با قصد و نیت سوء استفاده از شما به ویژه مدلینگ خانم قرار داد بسته و از آنها عکس و محتوای نامناسب تهیه کنند؛ باید در این زمینه هوشیار باشید و تنها با شرکت های معتبر که مجوزهای رسمی و لازم را دارند کار کنید.

نوشتن دیدگاه
اسکرول به بالا