نحوه شست و شوی لباس بافتی

0033

چگونه لباس بافتنی خود را بشوییم که به الیاف آن آسیب وارد نشود؟

همان طور که می دانید لباس‌های بافتنی از لباس‌های ضروری و پرکاربرد در فصل سرما هستند که مانند بقیه لباس‌ها نیاز به شستن و لکه گیری دارند.  روش شستن لباس بافتنی با شستن لباس‌های دیگر به دلیل متفاوت بودن جنس آنها کمی متمایز است و نیاز به دقت و توجه بیشتری برای شستن آنها می باشد ، زیرا که الیاف آنها از پشم طبیعی تشکیل شده اند که خود موجب می گردد تا آسیب پذیری بافت آن‌ها بیشتر شود. همچنین با شستن لباس بافتنی ممکن است سایز آن ها تغییر کند و کوچک گردد.
لباس‌های بافتنی معمولا از جنس پشم و یا ترکیب پشم با الیاف دیگر هستند که باعث گرم و نرم بودن آن‌ها می‌گردد. یک قانون کلی در مورد شستن لباس‌های بافتنی و پشمی وجود دارد و آن این است که هرگز نباید این لباس‌ها را با شوینده‌های آنزیم دار بشویید. علت آن این است که الیاف پشم برپایه پروتئین هستند و این آنزیم‌ها هم پروتئین را در خود حل می‌کنند در نتیجه شستن لباس بافتنی پشمی با این شوینده‌ها الیاف را از بین خواهد برد و لباس شما را خراب می کند . بهترین راه برای شستن آنها استفاده از شوینده‌های ملایم و فاقد آنزیم است شما می‌توانید از مایع ظرفشویی یا شامپوی ملایم (شامپو بچه) هم برای شستن آنها استفاده کنید.

0011راهکارهای شستن لباس بافتنی و پشمی در ماشین لباسشویی:

بهتر است لباس‌های بافتنی و پشمی خود را با دست بشویید اما شما می توانید آن‌ها را در ماشین لباسشویی هم بیاندازید ، برای شستن لباس پشمی در ماشین لباسشویی به روش زیر عمل کنید:

مرحله 1-

اگر ماشین لباسشویی شما تنظیمات خاصی برای لباس پشمی دارد از آن استفاده کنید و یا از دور کند ماشین لباسشویی که با عبارت  Hand Wash مشخص می‌گردد استفاده کنید. همچنین اگر چنین تنظیماتی در ماشین لباسشویی شما وجود ندارد درجه سرعت آن را در پایین‌ترین حالت ممکن قرار دهید چون چرخیدن سریع به الیاف پشمی به شدت آسیب می‌زند.

مرحله 2-

قبل از اقدام به شستن لباس بافتنی و پشمی ابتدا برچسب مراقبتی آن را به دقت مطالعه فرمایید  و  از طریق دما و روش مناسب شستشو را پیدا کنید سپس یک شوینده با فرمول مناسب که فاقد آنزیم بوده و ملایم باشد انتخاب کنید و فرآیند شستشو را انجام دهید.

مرحله 3

پس از پایان یافتن شستشو ترجیحا از خشک کن ماشین لباسشویی استفاده نکنید و لباس را از ماشین خارج کرده و با دست آرام فشار دهید تا آب اضافی آن خارج گردد. سپس آن را روی یک حوله تمیز پهن نمایید و حوله را همراه با لباس رول کنید تا آب آن گرفته شود.

مرحله 4-

از آویزان کردن لباس‌های بافتنی بپرهیزید چون پشم خیس سنگین است و وزن زیادی را به الیاف لباس وارد می کند. لباس را افقی روی سطح یک حوله خشک قرار دهید و اجازه دهید به تدریج و با جریان هوا خشک شود.

برای شستن لباس‌های بافتنی ظریف که امکان شستن آن‌ها در ماشین لباسشویی وجود ندارد به روش زیر عمل کنید:

1-یک تشت را با آب ولرم پر کنید و کمی شوینده ملایم فاقد آنزیم و یا مایع ظرفشویی یا شامپوی ملایم در آن بریزید. شایان ذکر است بسته شوینده را چک کنید و مقدار مناسب آن را برای حجم آب در نظر بگیرید.

2- لباس بافتنی را در تشت قرار داده و آرام داخل آن بچرخانید و با دست ماساژ بدهید، روی نقاطی که لک شده یا کثیف شده‌اند تمرکز بیشتری داشته باشید و سعی کنید آن قسمت‌ها را بیشتر با شوینده و آب تماس دهید تا تمیز شوند. در صورت نیاز باز هم شوینده در تشت بریزید.

3- وقتی از تمیز شدن لباس مطمئن شدید آن را با آب ولرم آبکشی کنید سپس به روشی که در قسمت قبلی گفته شد آن را روی حوله خشک کنید.

0022چگونه لباس بافتنی دلخواهم که تنگ شده را مجدداً سایز خود کنم؟

همانطور که قبلا ذکر شد اگر در شستن لباس بافتنی دقت کافی نکنید و آن را با آب داغ بشویید یا در خشک کن قرار دهید تا لباستان خشک گردد ، سایز لباس تغییر و کوچک‌تر می‌شود و به اصطلاح لباستان آب می‌رود. در این شرایط لازم نیست لباس را دور بیندازید یا به خواهر کوچک‌تر خود بدهید. شما در چند مرحله می‌توانید لباس بافتنی محبوب خود را به سایز قبلی آن برگردانید:

گام اول:

در اولین گام سینک ظرفشویی یا تشت را از آب ولرم پر کنید و یک قاشق غذاخوری نرم کننده مو یا شامپوی بچه داخل آن بریزید و داخل آب حل کنید. اگر مقدار آب رفتن لباس شما بیش از این است مقدار شامپو یا نرم کننده را بیشتر کنید.

گام دوم:

لباس خود را داخل سینک یا تشت قرار داده و آن را کاملا خیس کنید و در آب و شوینده غوطه ور کنید. اجازه دهید لباس به مدت سی دقیقه در این شرایط باقی بماند و خیس بخورد.

گام سوم:

لباس بافتنی را از تشت خارج کنید و با دست آب اضافی آن را خارج کنید. دقت نمایید که در این مرحله نباید لباس را آبکشی کنید و از چلاندن و پیچاندن آن هم خودداری کنید . لباس را به آرامی با دست به دیواره‌های تشت یا سینک فشار دهید تا آب آن خارج شود بدون آن که فشاری به الیاف لباس وارد شود.

گام چهارم:

یک حوله نخی ضخیم و نرم ترجیحا سفید بردارید و روی یک سطح صاف مثل میز یا روی اوپن آشپزخانه پهن کنید. لباس بافتنی را روی آن حوله قرار دهید و حوله را رول کنید و با دست رول را فشار دهید تا آب اضافی لباس توسط حوله جذب گردد.

گام پنجم:

اما این بار نباید لباس را خشک کنید و در آخرین گام وقتی لباس بافتنی هنوز نم‌دار می باشد به آرامی آن را با دست از هر دو طرف بکشید تا از جهاتی که کوچک و تنگ شده است کشیده شده و گشادتر شود و به فرم قبلی خود بازگردد. این کار را به مدت نیم ساعت ادامه دهید تا وقتی به فرم و اندازه دلخواه خود برسید. در این مرحله لباس بافتنی را روی حوله رها کنید تا به همین شکل خشک شود.

0044اما این روش چطور عمل می‌کند؟

شاید برای شما جالب باشد که بدانید نرم کننده یا شامپو الیاف لباس را نرم می‌کند و به آن قابلیت شکل‌پذیری مجدد می‌دهد در نتیجه شما می‌توانید بدون آسیب زدن به بافت لباستان آن را گشاد و به حالت اولیه باز گردانید.

نوشتن دیدگاه
اسکرول به بالا